نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در یک نشست قرآنی گفت: در اوج تحریم ها و محدودیت های ارزی، منابع ارزی خودمان را آتش زدیم که اگر مصیبتش را بخوانم همه شما گریه می کنید.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد در نشست سراسری مسئولان و کار شناسان قرآنی ادارات کل این سازمان در قم، افزود: در برنامه 5 ساله دیده بودیم که 30 درصد از منابع لازم برای رسیدن به اقتصاد پویا و رشد 8 درصد از محل بهره وری تأمین شود، این در حالی است که در بعضی از کشور ها 70 درصد منابع را از بهره وری تأمین می کنند.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع رسانی سازمان تبلیغات اسلامی، نایب رییس مجلس شورای اسلامی در این مراسم برگزار شد، با بیان اینکه 30 درصد بهره وری فقط با یک اراده در ایران تحقق می یابد ولی اراده آن نیست، اظهار کرد: در اوج تحریم ها و محدودیت های ارزی، منابع ارزی خودمان را آتش زدیم که اگر مصیبتش را بخوانم همه شما گریه می کنید.

ابوترابی ادامه داد: قرآن اسراف و تبذیر را ریشه معضلات می داند. اسراف کنندگان مساوی با برادران شیطان هستند. به این فکر کنید و هر قدر می توانید بهره وری را در سازمان (تبلیغات اسلامی) ارتقا ببخشید و گزارش بدهید.

**رشد منابع یکی از عوامل ناکارآمدی کشور


وی تصریح کرد: بیش از آنکه نگاهمان معطوف به ارتقای بهره وری باشد، معطوف به افزایش سطح منابع است. این یکی از مهمترین عوامل ناکارآمدی کشور و کلیدی ترین مصایب ماست که گره توفیق را در رشد منابع می بینیم. در صورتی که شما با رشد منابع به افزایش تولید قابل قبول دست پیدا نمی کنید بلکه با مدیریت منابع و استفاده صحیح از منابع است که می توان به تولید خدمات و کالای بهتر دست یافت.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینکه راه حرکت در ارتقای بهره وری است نه در رشد منابع، به ذکر مثالی در این مورد پرداخت و اظهار کرد: آنجا که برای یک گیاه یا درخت متناسب با نیازش منابع آبی را تامین کنید رشد آن به مراتب بیشتر از جایی است که بیش از حد نیاز، آب در اختیارش قرار می گیرد. مدیریت درست منابع آب علاوه بر اینکه به افزایش تولید کمک می کند کیفیت را ارتقا می بخشد.

وی ادامه داد: یکی از دلایل ناکارآمدی دستگاه های اجرایی در کشور همین منابع و نیروهای انسانی متراکم است که متناسب با وظیفه سازمانی نیست.

**نظام بودجه ریزی منفعل است


وی با بیان اینکه در نظام بودجه ریزی، تخصیص منابع بر اساس عملکرد نیست، افزود: اگر به حوزه فرهنگ این گونه نگاه شود و همه منابع مورد نیاز واقعی در هر حدی که باید، تامین شود، با تحول جدی روبرو می شویم.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینکه حرکت ما در برابر بودجه دستگاه ها حرکت انفعالی است و بر اساس ارزیابی دقیق کارشناسی نیست، اظهار کرد: امیدوارم در نظام بودجه ریزی شاهد تحول باشیم؛ هر چند حرفش را می زنیم ولی اتفاق نمی افتد.

**نگاه ویژه مجلس به بودجه قرآنی


نایب رییس مجلس ضمن تائید اظهارات مسئول دارالقرآن الکریم استان مرکزی که از توزیع ناعادلانه اعتبارات قرآنی و نبود نظارت کافی بر برنامه ها و طرح های قرآنی انتقاد کرده بود اظهار کرد: تمام نکاتی که اشاره شد نکات درستی است که باید برای رفع این مشکلات و تحقق ایده های صحیح قدم هایی برداشت.

ابوترابی فرد گفت: نگاه ما به حوزه قرآن کریم و معارف قرآن در بودجه، نگاه ویژه ای بوده و نگاه بنده آن است که با همه محدودیت های منابع مالی کشور، در حوزه فرهنگ که حوزه معارف قرآن کریم در خط مقدم آن قرار دارد باید با یک نظارت و ارزیابی دقیق از عملکرد و کارکرد نهادهای دولتی و مردمی، منابع واقعی آنها را در حدی که نیاز دارند تامین کرد.

وی افزود: این کار قابل انجام است و شاید اگر درست عمل کنیم منابع فعلی کاهش هم پیدا کند، یا منابع بعضی از حوزه ها افزایش یابد و رشد متناسب با کارایی داشته باشد.

**فعالیت های سازمان دارالقرآن جایگاه ایران را در دنیا ارتقا می دهد


نایب رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است که فعالیت های سازمان دارالقرآن الکریم، جایگاه جمهوری اسلامی ایران را در دنیا ارتقا می دهد.

حجت الاسلام ابوترابی در ادامه با قدردانی از تلاش های سازمان دارالقرآن الکریم اظهار کرد: در گزارش کوتاهی که رئیس سازمان دارالقرآن الکریم ارائه کرده با مجموعه ای از اهداف بلند و گام های موثر در عرصه نشر معارف و تلاش برای حضور قرآن کریم در زندگی انسان ها روبرو بودیم که باید از این تلاش ها تشکر و تقدیر فراوان کرد.

وی تاکید کرد: اینکه حدود 400 هزار نفر سالانه برای آموزش معارف و مفاهیم و قرائت قرآن و حوزه های مرتبط با این کتاب حیاتبخش حضور پیدا می کنند و آموزش می بینند کار بسیار ارزشمند و تعیین کننده در تحکیم مبانی دینی و اعتلای فرهنگ قرآن کریم است.

ابوترابی تلاش برای ساماندهی حدود 6 هزار تشکل قرآنی مردمی در سراسر کشور، همت برای گسترش این تشکل ها و ارتقای کارایی آنها را اقدامی شایسته دانست که باید از این ظرفیت مهم استفاده شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: رسالت صیانت از متن قرآن کریم، تلاش برای صدور بیش از 8 هزار مجوز نشر این کتاب آسمانی با بالاترین دقت و پاسداری از کتاب وحی یک رسالت مهم نظام و مسئولیت خطیر مدیران فرهنگی کشور است که به دست شما بزرگواران سپرده شده که بدون تردید جایگاه ایران را در دنیا ارتقا می بخشد.

وی خطاب به مسئولان و کارشناسان قرآنی گفت: اینکه خداوند به شما توفیق داده که در این عرصه تلاش کنید و به بالاترین نعمت خدای سبحان خدمت داشته باشید، یک سعادت بزرگ و افتخار کم نظیر و نایاب است. امیدوارم با اراده استوار و انگیزه کامل و با دانش و تجارب به دست آمده، این مسئولیت و رسالت خطیر را به شایستگی سامان دهید و در عرصه عمل محقق سازید.

حجت الاسلام ابوترابی فرد گفت: حیات جامعه بشری و دنیای اسلام به حضور قرآن در متن زندگی آنان است و اگر قرآن کریم در زندگی فردی و اجتماعی و خانوادگی ما حضور یافت و سبک زندگی و مدیریت ما و شالوده نظام سیاسی ما از آموزه های این کتاب الهی بهره مند شد قطعا به تمام نعمت ها و بالاترین نعمت دست خواهیم یافت.

**تمسک واقعی به قرآن همان نشر فرهنگ اهل بیت است


نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با قرائت حدیث ثقلین تصریح کرد: اگر امت اسلام به قرآن کریم چنگ بزنند و به معنای واقعی کلمه به او متمسک شوند قطعا به عترت هم متمسک شده اند.

وی با بیان اینکه تمسک واقعی به قرآن کریم ما را متمسک به حبل عترت خواهد کرد افزود: همان طور که تمسک واقعی به ریسمان ولایت مساوی با تمسک به قرآن کریم است وقتی دو گوهر گرانبها از هم انفکاک ناپذیرند، به هر کدام از آنها تمسک پیدا کنید به دیگری هم تمسک یافته اید.

ابوترابی فرد با ذکر این نکته که قرآن کریم حقیقت ولایت و رسالت است، گفت: قرآن کریم کتاب تدوین است و وجود مقدس پیامبر اکرم و امام علیه السلام کتاب ناطق است، یعنی وجود مقدس معصوم همان وجود خارجی قرآن است.

وی اظهار کرد: بعضی از علما فرمودند که قرآن کریم توصیف پیامبر اکرم و انسان کامل است. انسان کامل اگر در کتاب تدوین بخواهد حضور پیدا کند قرآن کریم تحقق خواد یافت از این رو تمسک واقعی به قرآن و نشر معارف قرآن کریم، نشر فرهنگ اهل بیت پیامبر است و شما با این کار بزرگ در هر دو عرصه تلاش می کنید.

**با ایجاد دولت اسلامی فاصله داریم


وی به تشریح بایسته های فعالیت در حوزه قرآن پرداخت و تاکید کرد: تلاش کنید در نظام اسلامی به معنای عام و در حوزه های فرهنگی به ویژه در حوزه نشر معارف قرآن کریم و در حوزه های اعتقادی و اخلاقی و رفتاری با آموزه های قرآن در سطح بالاتری هماهنگ باشید.

به گفته ابوترابی فرد، کسانی که وارد دارالقرآن الکریم می شوند قبل از اینکه آموزش معارف قرآن را از زبان ما شاهد باشند در سلوک، اخلاق، رفتار و مدیریت ما، فرهنگ قرآن را مشاهده کنند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تحقق این ویژگی را در همه حوزه های کاری مهم دانست و افزود: اینکه مقام معظم رهبری می فرمایند با دولت اسلامی فاصله داریم، دولت اسلامی را دولتی می دانند که مظهر آموزه های اسلام باشد و مدیران و مسئولان در عقیده، رفتار و تدبیر نماد دین باشند.

وی خطاب به مسئولان دارالقرآن الکریم گفت: شما دولت اسلامی را در دارالقرآن الکریم احیا کنید. دارالقرآن به آموزه های قرآن متخلق باشد. زبان، دیدگان، دل ها، عقاید، مدیریت و نحوه تعامل ما با مخاطبان در مسیر بالاترین انطباق با آموزه های دین پیش برود و این مسئولیت بزرگی است. آنچه زمینه نشر واقعی دین و قرآن را فراهم می کند این کار خطیر است.

**تشکیل دولت اسلامی در زندان های رژیم بعث


وی با بیان بخشی از فعالیت های قرآنی برادر شهیدش در اردوگاه عراقی ها تصریح کرد: مرحوم ابوترابی فرد هنگامی که در اسارت رژیم بعث بود با حرکت پرشتاب و ملموس حتی برای عراقی ها و نمایندان صلیب سرخ در مسیر افزایش نورانیت قرآن پیش می رفته است.

وی افزود: این است که نماینده صلیب سرخ اظهار داشته که در اردوگاه های عراق یک دولت اسلامی تشکیل شده که فقط پرچم ایران را ندارد. دشمن این اعتراف را می کند چرا ما از محیط خودمان ارزیابی مثبت نداریم؟ ما می توانیم در موقعیتی قرار بگیریم حتی دشمن ما به این اظهارنظر اعتراف داشته باشد.

حجت الاسلام ابوترابی فرد تاکید کرد: تا زمانی که به نور قرآنی نورانی نشویم نمی توانیم محیط را به نور قرآن منور کنیم. کسی که تحت ولایت خدای متعال قرار گرفت و خدا ولی او شد و مدیریت او را در دست گرفت و تقدیر او به دست مدبر عالم هستی انجام شد این انسان از ظلمات به سوی نور می رود و هر روز نورانی تر می شود تا به نور مطلق مبدل می شود.

وی اضافه کرد: در تبدیل دارالقرآن به یک نماد برجسته ای از عقیده، اخلاق و رفتار قرآنی پیشرو باشید. خانه فاطمه زهرا چه خانه ای بود، چه نورانیتی داشت و چقدر قرآن در این خانه حضور یافته که حتی فضه به یک شخصیت بی نظیر قرآنی تبدیل شده بود. اگر این خانم جز در خانه حضرت زهرا بود به این مقام می رسید؟

**مهم ترین چالش فراروی کشور


نایب رئیس مجلس شورای اسلامی مهم ترین چالش فراروی کشور را در همه حوزه های مدیریتی، مدیریت بازاویه از دانش و علم دانست و گفت: ریشه مشکلات ما آن است که مدیریت همراه با دانش و علم آنهم نه مراتب پایین علم بلکه با مرزهای علم فاصله داشته باشد.

وی گفت: قرآن کریم ما را با این حقیقت فراخوانده و اگر بگوییم یکی از دو یا سه پیام مهم و کلیدی قرآن آن است که حیات علمی را برای بشر تاکید می کند سخن حقی است. شاید بتوان گفت این پیام اول قرآن باشد.

وی بر لزوم اعتلای سطح دانش در مدیریت کشور تاکید کرد و گفت: باید مدیریت دانش بنیان، کشور را اداره کند نه مدیریت سنتی و مدیریت مبتنی بر تجارب محدود و سلایق.

حجت الاسلام ابوترابی فرد به مسئولان و فعالان قرآنی توصیه کرد که سطح دانش و علم را در حوزه مدیریت ارتفا ببخشند و از اهل علم و دانش در این عرصه استفاده کنند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: این نشست ها و استفاده از صاحبنظران هوشمند در مدیریت کشور و توجه به مباحث آنها خیلی می تواند در ارتقای سطح مدیریتی مبتنی بر دانش موثر واقع شود.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.