نامه سپاهان به صداوسيما در اعتراض‌ به مزدك ميرزايي

 

 

ساکت در گفت‌وگو با پايگاه خبري سپاهان در رابطه با وضعيت اين تيم، امير قلعه نويي و بسياري از سوالات ديگر پاسخ گفته است كه مشروح آن در زير مي‌آيد:

*آقاي ساکت! بدون مقدمه ابتدا از نتايج تيم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان شروع کنيم. مسئله اي که به نظر مي رسد به يک نگراني عمده در بين مردم اصفهان تبديل شده است. آيا اين نگراني براي شما هم وجود دارد؟


من بابت اينکه اين نتايج تاکنون در شان باشگاه سپاهان نبوده متاسف و ناراحتم اما در مورد نگراني که شما به آن اشاره کرديد با توجه به تجربه سال گذشته که در فصل نهم نيز تا هفته هفتم جايگاه چندان مطلوبي نداشتيم و در نهايت قهرمان زود هنگام شديم نگراني چنداني ندارم به ويژه که يک مربي بزرگ که فقط به قهرماني راضي مي شود هدايت زرد پوشان را بر عهده دارد. بيشتر نگراني من به خاطر فرصت سوزي ها و فرصت هايي است که مهاجمان از دست داده اند که البته همانگونه که پيشتر هم آقاي قلعه نوعي به آن اشاره کرد اگر ما در ادامه مسابقات پنجاه درصد از نمايشي که در نيمه دوم ديدار با استقلال داشتيم را به نمايش بگذاريم به سرعت به صدر جدول نزديک مي شويم. بازيکنانمان تا اين هفته به عنوان قهرمان ايران مغرورانه رقابت ها را دنبال مي کردند و رقبا را دست کم مي گرفتند و فکر مي کنم ديگر به خود آمده اند. اميدوارم همه بار ديگر با بازي هايي که در خور نام باشگاه است تلاش کنند تا رخداد فصل نهم باز هم براي سپاهان در ليگ برتر محقق شود.


*رخداد ليگ نهم يعني قهرماني. ولي قبول کنيد که تکرار قهرماني سخت است. موافقيد؟


قطعا همين طور است. سپاهان به واسطه نام و افتخاراتش هميشه تيم هاي رقيب را وادار مي کرد که با انگيزه دو چنداني به مصاف ما بيايند. قهرماني ما در ليگ نهم نيز مزيد بر علت شده تا هر تيمي براي دو ديدار رفت و برگشتي که در ليگ دهم با سپاهان دارد حساب و برنامه ريزي ويژه اي را داشته باشد. در اين هفت هفته تيم هاي حريف در مقابل ما طوري فوتبال بستهاي داشته اند که گويا حريفي فرا ايراني با آنان مصاف مي کند و اين مسئله کار را براي ما سخت و دشوار کرده است. قطعا بقيه تيم هاي بيکار ننشسته‌اند تا هر سال سپاهان قهرمان ليگ شود. اما ما با انگيزه فتح سه جام نيازهاي کادر فني را برآورده کرده ايم و تيمي شايسته را روانه مسابقات كرده‌ايم و قطعا باز هم مطالبه ما قهرماني است. مي خواهيم طوري برنامه ريزي کنيم که هر سال حداقل و در بدبينانه ترين حالت يک کاپ فوتبال را از مسابقات پيش رو براي خودمان صيد کنيم. اين هدف حداقلي ماست که اميدوارم موفق به تحقق آن شويم.


*برنامه ريزي و سياست مناسبي است. فقط در اين بين ممکن است به يکي از کاپ هاي داخلي راضي شويم و جاي خالي قهرماني ليگ قهرمان آسيا که آرزوي هواداران سپاهان است همچنان در تالارمان خالي بماند...


بازيکنان و کادر فني ما هيچ گاه به شرايط و موفقيت هاي فعلي قانع و راضي نيستند. پس از هر موفقيتي و شادماني بابت بدست آوردن يک جام يا قهرماني بايد به سرعت به قهرماني هاي مجدد و بزرگتر فکر کنيم و براي اين مهم برنامه ريزي داشته باشيم.


شايد عدم توجه به اين مورد باعث شده تا در دور جديد رقابت هاي آسيايي که به ليگ قهرمانان آسيا موسوم است هيچ تيم ايراني نتواسته باشد قهرمان اين مسابقات شود و فقط سپاهان در سال 2007 تا فينال پيش رفته است .


با امکانات و شرايطي که امسال مهيا کرده ايم فکر مي کنيم امسال بتوانيم در آسيا تولد دوباره اي داشته باشيم و به مراحل نهايي اين مسابقات برسيم . به شرطي که ديگر بازيکنانمان با غرور و تکبر خداحافظي کنند و حتي در آسياي 2011 فراموش کنيم که نائب قهرمان آسيا و تنها تيم ايراني در جام باشگاه هاي جهان بوده ايم و براي يک شروع دوباره بجنگيم.


ليگ قهرمانان آسيا عرصه رقابت تيم هاي قدرتمند و خوفناکي است و به ويژه با حضور نمايندگان شرق آسيا که بايد با تمام قوا تلاش کنيم و بدانيم چه راه سخت و دشواري در اين بين پيش روي ماست.


باشگاه سپاهان ،اعضاي فني ، بازيکنان و همه ما اگر مي‌خواهيم که به صورت عملي و عيني بين المللي باشيم بايد بدانيم که به درخشش ها و جنگندگي در مسابقات آسيايي نيازمنديم و قناعت محض به قهرماني هاي داخلي مانع حرکت بالنده و رو به جلو سپاهان خواهد بود.


*جالب است. سپاهاني که روزگاري بزرگترين آمال و آرزويش کسب عنوان بهترين تيم شهرستاني و با قرار گرفتن در بين 5 تيم اول جام آزادگان بود الان مدير عاملش از کم اهميتي کاپ هاي داخلي سخن مي گويد؟


اصلا و ابدا منظور من اينگونه نبود. اتفاقا معتقدم اگر نتوانيم يک روند با ثباتي در ليگ ايران داشته باشيم و هميشه براي جام هاي حذفي و ليگ برتر يک مدعي شماره يک نباشيم در آسيا هم به مشکلات عديده اي برخورد مي کنيم. اين نکته را کتمان نمي کنم که شايد ديگر قهرماني هاي داخلي خيلي نتواند ما و مجموعه پر تلاش فولاد مبارکه سپاهان را ارضاء کند. ولي براي موفقيت در آسيا بايد در رقابت هاي داخلي هم روند موفقي داشته باشيم.


*همانطور که در اول بحث اشاره کردم هوادارن سپاهان تا بدين جا نگران تيم محبوبشان هستند و ناراحت نتايج به دست آمده هستند. به آنان حق مي دهيد؟


نگراني آنان بابت تعصب و عشق بي حد و حصرشان به سپاهان است که اين تعصب را بارها به نمايش گذاشته اند. حق دارند که نگران باشند اما قبول کنيد که انتظارات از سپاهان بسيار بالاست. بسياري از اوقات ديگر هواداران مان تساوي در خانه حريفان نامدار را هم از ما نمي پذيرند و فقط و فقط از ما پيروزي و جام مي خواهند. درخواست من از همه آنان اين است که با طاقت و صبر بيشتر ياري مان کنند تا کادر فني و بازيکنان با تمرکز بهتر بتوانند براي پيروزي در ساير مسابقات گام بردارند. ما بخش عمده اي از موفقيت هايمان را مديون هواداران اصفهاني هستيم که با رنگ زرد و سپاهان زندگي مي‌کنند و بسياري از شور و نشاط ها و ناراحتي هاي آنان به کاميابي ها و ناکامي هاي سپاهان گره خورده است. آنان اطمينان داشته باشند که رضايت آنان هدف اصلي ما در مسابقات است و سپاهان به زودي باز هم اوج مي گيرد.


*نتايج اخير باعث شده تا برخي شايعات در مورد اولتيماتوم و فرصت هيئت مديره باشگاه به سرمربي براي موفقيت در ديدارهاي آتي مطرح شود. آيا اگر در مسابقات آينده نتايج دلخواه را کسب نکنيم به تغييرات در کادر فني فکر مي کنيد؟


قلعه نوعي مربي بزرگ با کلکسيوني از افتخارات است و اجازه نمي دهيم با چند نتيجه نامطلوب شخصيت وي به بازي گرفته شود. مطمئن باشيد هر اتفاق و نتيجه اي حاصل شود تا پايان قراردادمان که پايان فصل دهم است قلعه نوعي از پشتيباني قاطع هيئت مديره بهره مند است. اطمينان داريم که وي به اين نتايج رضايت نمي دهد و با همه قوا تلاش مي کند تا تيم دوباره بر خيزد. اولتيماتوم هيئت مديره هم به وي صحت ندارد و تا موقعي که او خود تشخيص دهد که در اين مسئوليت مفيد و تاثيرگذار است از حمايت قاطع ما بر خوردار است.


*يعني حتي اگر در ديدارهاي آتي نيز نتايج ضعيفي حاصل شود، حمايت از قلعه نوعي ادامه دارد؟


مطمئنم با وجود وي اين نتايج دور از انتظار ادامه نخواهد داشت. ما به قلعه نوعي اطمينان داريم. روحيه برتري طلبي و قهرمان خواهي هاي او موجبات اوج سپاهان را فراهم مي کند. ضمن اينکه به چند ديدار اخير سپاهان نگاه کنيد، کيفيت بازي هايمان در حد مطلوبي بوده است. فقط در امر گلزني و نتيجه گيري تا حدودي مشکل داشته ايم که در بازي با استقلال هم تا حدود زيادي نسبت به رفع اين نقيصه اميدوار شدم. از قلعه نوعي فراتر از حدي که تصور کنيد حمايت مي کنيم.


*به ديدار با استقلال اشاره کرديد. ارزيابي تان از اين ديدار چيست؟ ديداري که بسياري از کارشناسان و دوستداران فوتبال از آن به عنوان زيباترين ديدار چند سال اخير ليگ ايران ياد مي کنند.


بله، آن ديدار يک سوپر رقابت بود که مدت زيادي بود در ليگ ايران چنين ديداري را شاهد نبوديم. جالب است هنوز با وجود اينکه چندين روز از برگزاري اين مسابقه گذشته است اما هنوز رسانه هاي بر روي اين ديدار تحليل هاي خود را ارائه مي دهند و اين از بزرگي سپاهان نشات مي گيرد. در نيمه اول اين مسابقه سپاهاني ها با يک بازي فوق العاده ضعيف 3 گل از حريف دريافت کردند. اما در نيمه دوم زردها حريف را مغلوب عظمت خود كردند و بازي را به تساوي سه بر سه کشاندند. حتي اگر از ضربه بنگر که مشکوک به عبور از خط دروازه بود بگذريم داوري اين ديدار نمايش قابل قبولي نداشت. دقايق تلف شده اي که منظور نشد و خطاي بي موردي که داور اين مسابقه گرفت منجر به دريافت گل چهارم از سوي سپاهان شد که در نتيجه تيم ما باخت. کمک داوران اين ديدار هم روز موفقي را پشت سر نگذاشتند. به هر حال با بازي فوق آسيايي سپاهان در نيمه دوم، حملات بي امان ، سه گلي که به ثمر رسانديم، دو توپي که تير دروازه استقلال را به لرزه درآورد و استقلالي هايي که در نيمه دوم با چنگ و دندان از دروازه شان دفاع مي کردند نشان داده شد که زردپوشان مستحق باخت در اين ديدار نبودند.


در آن روز شکستن حرمت امير قلعه نوعي که بارها براي استقلالي ها قهرماني و شادماني به ارمغان آورده مايه تاسف بود. هنوز از قهرماني که امير در آخرين روز ليگ در مشهد مقدس براي استقلالي ها به ارمغان آورد مدت زيادي نمي گذرد ولي آبي ها به امير و ساير سپاهاني ها که قبلا در استقلال زحمت مي کشيدند توهين هاي زيادي کردند. من مطمئنم فراي نتيجه قلب امير پس از آن ديدار شکست .


*البته اين هتک حرمت هواداران استقلال متوجه چند بازيکن ديگر هم بود.


بله. خسرو حيدري و چند بازيکن سابق استقلال که در دنياي حرفه اي فوتبال اکنون بازيکن سپاهان هستند هم مورد توهين قرار گرفتند که اين مسئله براي خسرو خيلي بيشتر بود. بازيکناني که از استقلال جذب سپاهان شده اند افرادي بودند که قراردادشان با استقلال پايان يافته بود و به عنوان بازيکن آزاد وارد سپاهان شدند . جالب است که مي بينيد هواداران سپاهاني عادت دارند هر بازيکني که بنا به هر دليلي از سپاهان جدا مي شود را در ديداري که با تيم جديدش براي مصاف با سپاهان به اصفهان مي آيد، به شدت تشويق کنند. اي کاش استقلالي ها نيز اين سنت زيبا را رعايت مي کردند و آن بازي زيبا را درورزشگاه آزادي با هتاکي هاي سراسري خود آلوده نمي کردند.


*ظاهرا به گزارشگر اين بازي مزدک ميرزايي و گزارشي که ارائه کرد معترض بوديد؟


ما در نامه اي به مديران صدا و سيما و شبکه سه اعتراض خود را به گزارش ميرزايي اعلام كرديم. وي طوري بازي را گزارش مي کرد که گويي تيمي غير ايراني به مصاف استقلال در آزادي آمده است. تحليل ها و گزارش هاي شتاب زده و عدم توانايي در پنهان نگاه داشتن ميل به پيروزي تيم پايتخت از نقاط سياهي بود که مزدک ميرزايي آن را به ميليون ها مخاطبي که از رسانه ملي اين سوپر ديدار را مشاهده مي کردند القاء و تزريق مي کرد. ميزرايي بايد توجه کند که تيم هايي مثل سپاهان و استقلال دو تيم محبوب از دو خطه ايران هستند و انتقاد غير منصفانه عليه هر کدام بخشي از نگاه مخاطبان را به گزارش بازي و شبکه سه تغيير مي دهد و لازم است در ادامه بر روي گزارش هاي بي طرفانه بيشتر تمرين و تمرکز کند.


*از بحث ديدار با استقلال خارج شويم. از اتحاد و صميميت بازيکنان تان در ليگ امسال راضي هستيد؟


همه بازيکنان براي موفقيت تيم با يکديگر هم قسم شده اند. شما اگر به تمرينات تيم نگاه بياندازيد و يا به اردوها و سفرهاي تيم که در آنها حضور داشته ايد نگاهي بکنيد شادي و تبسم و شوخي و دوستي در بين بازيکنانمان موج مي زند. همه مانند برادر براي يکديگر هستند. خوشبختانه از اين بابت مشکلي را در تيم نمي بينم. مسئله اي که در اين بين وجود دارد اعتراضات کادر فني که برخي اوقات در لحظات حساس از روي عصبانيت و با صداي بلند به بازيکنان گوشزد مي شود، توسط برخي رسانه ها به اختلاف تعبير مي شود که اين تعبير درستي نيست. اعتراضات کادر فني حالا يا با صداي بلند يا صداي ملايم در همه تيم ها وجود دارد و يک مسئله طبيعي است. کادر فني اگر اعتراضات و انتقاداتي را به يک بازيکن وارد مي کند صلاح تيم و آن بازيکن را مي خواهد و اعتراضات هم با اين هدف صورت مي گيرد. ضمن اينکه لازم مي دانم از بازيکنان قديمي تيم که تابه حال بهترين برخورد را با بازيکنان جديد سپاهان براي راحتي و موفقيت آنان در تيم داشته اند سپاسگزاري کنم. ما به بازيکنان مان بابت رفاقت و برادري هايشان مي باليم.


*جواد کاظميان هنوز انتظارات را برآورده نکرده است.


خيلي از بازيکنان مان در ديدارهاي ابتدايي در حد نام خود نبوده اند. جواد کاظميان هم از اين قاعده مستثني نيست و فکر مي کنم اندکي زمان لازم است تا کاظميان در بازگشت مجدد خود به ليگ ايران همان جواد خوفناکي شود که به رقيب رحم نمي کرد . مطمئنم در آينده اي نزديک جواد و همه بازيکناني که تا اينجاي رقابت ها نمايش واقعي شان را نديده ايم همان هايي شوند که همه براي لذت از بازي کرن شان لحظه شماري مي کردند.


*از بحث تيم فوتبال مقداري فاصله بگيريم. از ماسيمو موراتي چه خبر؟! در چند روز اخير متن نامه اي از ماسيمو موراتي مدير عامل اينتر ميلان به شما در رسانه ها منتشر شد.


دو باشگاه فولاد مبارکه سپاهان و اينتر ميلان ايتاليا در حوزه مدارس فوتبال اينتر کمپوس و تيم هاي پايه و همين طور مسائل آموزشي به عنوان خواهر خوانده ارتباطاتي را با يکديگر برقرار کرده اند و در اين چند سال ما توانسته ايم از اين ارتباط در سطوح تيم هاي پايه بهره مندي هاي زيادي داشته باشيم. پس از قهرماني اينتر ميلان در رقابت هاي ليگ ايتاليا و ليگ قهرمانان اروپا ما به عنوان يک باشگاه خواهر خوانده اين افتخارات را به موراتي تبريک گفتيم. وي هم در نامه اي که با باشگاه ارسال كرد با سپاس از ما و مجموعه باشگاه ابراز اميدواري کرد که سپاهان و اينتر ميلان به عنوان قهرمانان دو کشور بزرگ و تاريخي ايران و ايتاليا روابط خود را گسترش دهند و پيروزي هاي خود را ادامه دهند. نمي خواستم اين خاطره را امروز و در اين مقطع زماني بيان کنم اما يادم نمي رود درديداري که در سال 82 با موراتي در شهر ميلان داشتم و توضيحاتي را كه از روند توسعه باشگاه مي دادم او ابراز اميدواري کرد که روزي آن قدر بزرگ و با عظمت شويم و در فوتبال پيشرفت کنيم که بتوانيم در يک ديدار معتبر بين قاره اي مانند جام باشگاه هاي جهان با يکديگر ديدار کنيم.


*ديدار با اينتر ميلان در جام باشگاه هاي جهان؟


شايد، در گذشته اي نه چندان دور اين مباحث سخره برخي از رسانه ها را در بر داشت اما چرا که نه! در سال 2007 به عنوان تنها تيم ايراني وارد رقابت هاي جام باشگاه هاي جهان شده بوديم، خودمان هم در ابتدا باور نمي کرديم که به عنوان يک تيم شهرستاني حضور در رقابتي را که هيچکدام از ايراني ها حضور در آن را تجربه نکرده بودند، آغاز کرده ايم و شايد اين حضور براي بازيکنانمان هم کمتر قابل هضم بود. در آن سال نماينده قاره اقيانوسيه را مقتدرانه شکست داديم و در دومين ديدار شايد اگر کمي بيشتر مجهز و قدرتمند بوديم شکست ميزبان دور از دسترس نبود تا در نهايت با ميلان رقيب سنتي اينتر رقابت کنيم. بعداز آن رويداد شيرين در سه سال اخير در آسيا نتايج دلخواه را کسب نکرده ايم و اين نشان مي دهد که براي تکرار آن ايام خيلي بيشتر از اينها بايد تلاش کنيم. اميدوارم شرايط لازم فراهم شود، رسانه ها و مسئولان ذيصلاح هم ياري کنند تا ايران در عرصه باشگاهي باز هم بتواند در آسيا آقايي کند.


فکر مي کنم بايد روح بزرگي و توانستن در پيکره تيم هايمان به ويژه نمايندگان آسيايي ايران توسط همه آناني که قادر به ياري هستند دميده شود. امروز مي بينيم که مديران فدراسيون ژاپن از اين سخن مي گويند که کارتون فوتباليست ها و کاپيتان سوباسا يک رويا نيست و مي توان به عنوان يک هدف اصلي در دراز مدت به آن دست يافت .


کارتون فوتباليست ها در ايامي در ژاپن به اکران در آمد که اين کشور با فوتبال حرفه اي و قهرماني غريبه اي بيش نبود. اما در اين کارتون به صورت گام به گام سير موفقيت در ژاپن، قهرماني اين کشور در جام جهاني نوجوانان و در نهايت قهرماني جهان به تصوير کشيده شد و يک خواست و اشتياق ملي براي تولد در فوتبال حرفه اي و زندگي با اين ورزش در ژاپن به وجود آمد. حال که فوتبال مترقي اين کشور را به همراه کره جنوبي که آنها هم تا حدودي شرايط مشابهي با ژاپن را داشتند را مي بينيم اگر در 20 سال آينده آنان بر بام فوتبال دنيا بايستند هيچ جاي تعجبي ندارد.


اي کاش با رهايي از بسياري حاشيه هاي منفي و هتک حرمت ها، ساز و کار لازم براي تکرار روند رو جلويي که در ژاپن و کره جنوبي پيش آمده در ايران هم اتفاق مي افتاد، آن وقت بود که ديگر ديدار با بزرگاني همچون اينتر ميلان در جام باشگاه هاي جهان و يا راه يابي به جام جهاني آرزو و حسرت مردمانمان نبود و مي توانستيم در رشته فوتبال هم غرور ملي را به ايرانيان هديه دهيم. مدل اين مسئله در بسکتبال ايران به خوبي و با تجربه اي موفق در حال اجراست.../ایسنارپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.