پايگاه اينترنتي دويچه‌وله (راديو آلمان) روز چهارشنبه گزارش داد: از جبهه تاريخي اعراب مقابل اسرائيل ديگر خبري نيست.

به گزارش «دويچه‌وله»، «آنجلا مركل» صدراعظم آلمان هفته جاري براي بررسي راه‌هاي حل بحران منطقه ازچند كشور عرب منطقه از جمله عربستان كه مي‌كوشد، نقش پررنگتري به عنوان ميانجي درحل بحران خاورميانه ايفا كند، ديدار كرد.

«دويچه وله» درگزارش خود اين پرسش را مطرح مي‌شود كه در شرايط جاري اتحاديه عرب از چه نفوذ و قدرتي برخوردار بوده و تا چه اندازه در پي حل بحران خاورميانه است؟

چند دستگي درجهان عرب گاهي چندان تشديد مي‌شود كه يكي از رهبران كشورهاي عضو اين اتحاديه ترجيح مي‌دهد از حضور در نشست سالانه اتحاديه عرب خودداري كند، تا از دام بحث و مشاجرات طولاني و نيز رنجش‌هاي متقابل رهايي يابد.

«پاتريك هائني» از كارشناسان موسسه لبناني «گروه بين‌المللي بحران»، يكي از مراكز معتبر در بيروت، اين عدم يكپارچگي را چندان هم غيرطبيعي نمي‌داند و مي‌گويد: «اعضاي اتحاديه عرب چرا بايد وحدت نظر داشته باشند؟ ما هميشه دراين توهم بوده‌ايم كه داشتن زباني مشترك، منطقه را به هم پيوند مي‌دهد، و يا اينكه اكثر مردم منطقه مسلمان هستند. اما آيا ميان تمامي مسيحيان جهان اتفاق نظر وجود دارد؟ به طور مسلم خير».

حدود پنج سال پيش، هنگامي كه انتفاضه فلسطين اوج خونين خود را تجربه مي‌كرد، كشورهاي عضو اتحاديه عرب اين امر را ضروري دانستند كه دور هم گردآيند و از خود يكپارچگي نشان دهند.

اتحاديه عرب در نشست سران كشورهاي عضو در بيروت در سال ‪ ۲۰۰۲،‬ با ارائه پيشنهادي به اسرائيل اعلام كرد كه تمامي اعضاي اين اتحاديه با اسرائيل پيمان صلح و دوستي به امضا خواهند رساند، در صورتي كه اسرائيل اختلافات خود با فلسطين را رفع كرده و بلندي‌هاي جولان را به سوريه بازپس دهد.

نكته درخور توجه اين بود كه اعراب هيچ خواست مشخصي در ارتباط با اين پيمان صلح نداشتند، در واقع تنها شرطشان اين بود كه فلسطينيان و اسرائيل به توافق برسند، بدون توجه به آنكه كم و كيف سازش و توافق ميان طرفين چگونه است.

دولت اسرائيل اين پيشنهاد را مورد بي‌اعتنايي قرار داد و آمريكا نيز آن را ابتكارعمل جالبي تلقي نكرد و بدين ترتيب پيشنهاد اعراب براي دستيابي به صلح، به مرگ محكوم شد.
البته اتحاديه عرب از آن زمان تاكنون اين پيشنهاد را در جريان نشست‌هاي آتي خود تكرار كرد، اما اين پيشنهاد نيز جان نيافت.

راديو آلمان با بيان اينكه جبهه تاريخي اعراب مقابل اسرائيل ديگر وجود ندارد گزارش داد: مصر و اردن مدتهاست كه با اسرائيل صلح كرده‌اند واسرائيل حتي در سال ‪ ۱۹۹۶‬دركشور كوچك، اما ثروتمند قطر، يك نمايندگي بازرگاني داير كرد.
هيچيك از كشورهاي نفت خيز منطقه به طور جدي در فكر آن نيست كه براي اعمال فشار بر آمريكا و واداشتن واشنگتن به عدم جانبداري از اسرائيل، ميزان توليد نفت خود را كاهش دهد.

سران كشورهاي عرب خوب مي‌دانند تا زماني كه اسرائيل حاضر نباشد، به اشغال مناطق اعرب، يعني نوار غزه، كرانه باختري رود اردن، شرق بيت‌المقدس و بلندي‌هاي جولان پايان دهد و تا زماني كه آمريكا براسرائيل فشار نياورد، اشغال ارضي ادامه خواهد يافت.

كشورهاي عربي تاكنون بارها حس همدردي خود با فلسطينيان را ابراز داشته‌اند، اما اين حس همدري و همبستگي و نيز تلاش براي ميانجيگري و حل بحران منطقه به پررنگي سابق نيست.رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.