تاريخ : | | نویسنده : irannews1


فارس: عضو انجمن متخصصان پوست و مو ايران نسبت به شيوع شپش سر به ويژه در بين دانش‌آموزان تهراني هشدار داد.

مجتبي اميري با اشاره به اينكه شپش‌ها را جزء حشرات بدون بال به حساب مي‌آورند اظهار داشت: شپش‌ها بر حسب شكل ظاهري و محلي كه در انسان ايجاد بيماري مي‌كنند به 3 دسته شپش سر، تنه و عانه (ناحيه تناسلي) تقسيم مي‌شوند. نوع اول و دوم تا حدودي به هم شبيه هستند ولي شپش عانه معمولا بدن گردتري دارد، تيره‌تر و شبيه خر چنگ است.

وي با بيان اينكه شپش‌ها مي‌توانند ناقل برخي از بيماري‌هاي عفوني مانند تيفوس، تب راجعه و تب خندق هم باشند، تصريح كرد: اين حشرات وقتي وارد بدن مي‌شوند طول عمر حدود يك ماهه‌ دارند و پس از بيرون آمدن از تخم و گذشت 10 روز به شپش بالغ تبديل مي‌شوند و روزانه 8 تا 10 تخم مي‌گذارند.

اميري افزود: شپش سر شايع‌تر از 2 نوع ديگر است و معمولاً در دختر بچه‌ها ديده مي‌شود ولي در پسربچه‌ها با موهاي بلند نيز مي‌تواند ايجاد بيماري كند.

اين متخصص پوست و مو با بيان اينكه شپش سر بيشتر در ناحيه پشت سر و پشت گوش‌ها ايجاد بيماري مي‌كند، ادامه داد: علامت اين عارضه خارش شديد و بدون علت سر است كه بر اثر خارش شديد گاهي اوقات ممكن است عفونت پوستي و زرد زخم ناحيه پشت سر و پشت گوش هم ايجاد شود.

وي با اشاره به اينكه متأسفانه در 2 سال اخير شپش سر فوق‌العاده در تهران شايع شده است، گفت: شپش را يك مشكل بهداشتي نبايد دانست بلكه بيشتر يك مشكل فرهنگي است. چرا كه فرد مبتلا اگر به موقع مراجعه و درمان كند و از اقدامات پيشگيرانه بهره ببرد از انتقال آن به ديگران جلوگيري مي‌شود كه متأسفانه به علت كم‌توجهي، وقتي فردي مبتلا مي‌شود در محيط مدرسه يا كار به راحتي اين حشره را كه حركت مي‌كند به ديگري منتقل مي‌كند.
 
وي اضافه كرد: زماني فرد متوجه شپش سر مي‌شود كه دچار خارش‌هاي شديد شده‌ است و چند ماه از بيماري‌اش گذشته و ده‌ها نفر را مبتلا كرده‌ است. لذا مشكلي كه الان در تهران مشاهده مي‌كنيم به همين علت است.

اميري يادآور شد: شپش تنه معمولاً در كساني كه لباس خود را دير به دير عوض مي‌كنند ديده مي‌شود. لذا تقريباً نادر است و شپش ناحيه عانه هم مانند شپش تنه به ندرت ديده مي‌شود.

عضو انجمن متخصصان پوست و مو ايران با بيان اينكه شپش‌ها درمان راحتي دارند، تصريح كرد: اين درمان ساده مي‌تواند از انتقال بيماري جلوگيري كند و براي درمان همه اعضاي خانواده بايد درمان شوند.

وي با اشاره به اينكه براي درمان شپش سر نيازي به تراشيدن موي دختران نيست و به راحتي با يك شامپو درمان مي‌شود، تأكيد كرد: علامت هشدار دهنده‌اي عارضه، خارش‌هاي هشداردهنده در ناحيه سر است و در معاينه وقتي موي سر اين بچه‌ها مشاهده مي‌شود زوايد سفيدرنگي به نام رشك به موي آنها چسبيده است كه در واقع تخم شپش است و فرق آن با پوسته يا شوره سر اين است كه اين رشك به مو چسبيده شده و با فشار ملايم موي سر جدا نمي‌شود و برعكس پوسته سر به راحتي توسط دست جدا مي‌شود.

اميري گفت: به دليل اينكه شپش از خون پوست انسان تغذيه مي‌كند و خارج از بدن انسان مي‌ميرد نيازي به استريل كردن لباس وجود ندارد.

وي افزود: تخمگذاري اين شپش در همان موي سطح پوست است و با رشد مو اين تخم با مو بالا مي‌آيد. لذا وقتي مو معاينه مي‌شود مي‌بينيم كه در سطح 5 تا 10 سانتي‌متري سطح پوست رشك ديده مي‌شود و اين مشاهده به معناي اين است كه اين فرد 5 تا 6 ماه است كه به شپش سر مبتلاست. چرا كه هر ماه فقط يك تا 5/1 سانتي متر مو رشد مي‌كند.

اين متخصص پوست و مو خاطرنشان كرد: براي درمان شپش سر شامپويي به نام ليندان استفاده مي‌شود كه 5 تا 10 دقيقه روي سر مي‌ماند و بعد شسته مي‌شود و 7 تا 10 روز پس از مصرف، نياز به مصرف دوباره دارد. مصرف اين شامپو در كودكان زير 6 سال و مادران بادار ممنوع است و براي آنها شامپوهاي جديدتري بايد استفاده كرد كه بايد با تجويز پزشك انجام شود.

اميري با بيان اينكه بعد از يكبار استفاده از شامپو قدرت انتقال شپش از بين مي‌رود، اظهار داشت: پس از مصرف شامپو رفتن افراد به مدرسه و مهدكودك بلامانع است و نيازي به منع‌كردن فرد از رفتن به مدرسه و مهدكودك وجود ندارد.

وي با اشاره به اينكه تكرار مصرف شامپو پس از يك هفته به دليل از بين‌بردن تخم‌هاي چسبيده به مو است، گفت: توصيه مي‌شود يك روز پس از مصرف شامپو موهاي سر با سركه سفيد خيس و با شانه‌هاي دندانه ريز تخم‌هاي شپش از سر خارج شود.  

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.