تاريخ : | | نویسنده : irannews1
ایران در سال 1388، از حیث سیاسی، سال تقابل و منازعه را پشت سر گذاشت. انتخابات ریاست جمهوری در این سال با مناظره آغاز شد و با مجادله ادامه یافت و در نهایت به مقابله و منازعه کشیده شد.

 شکافهای اجتماعی در ایران امروز هر چند که کم شمار نیستند ، ولی اصلی ترین شکاف در جامعه ایران کماکان شکاف سنت– تجدد است. بدین معنا که مقتضیات حیات سنتی با مقتضیات زندگی مدرن در جامعه ایران به سختی با یکدیگر جمع می شوند و همین امر علت العلل تقابل نیروها و بازیگران مختلف در جامعه ایران است ؛ چه تحقق مطالبات اجتماعی مدرن در جامعه ای که مبتنی بر سنت است، طبیعتاً خالی از تقابل نخواهد بود.

 علاوه بر شکاف سنت و تجدد، شکاف طبقاتی نیز در فضای سیاسی ایران در سال 88 کاملاً تاثیرگذار بود و میان تمایلات سیاسی افراد در رأی به احمدی نژاد یا موسوی و وضعیت اقتصادی شان عمدتاً رابطه معناداری برقرار بود.

به هر حال نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به گونه ای بود که نیروهای اجتماعی تجددگرای جامعه را از سر اعتراض به خیابانها کشاند. برخورد قهرآمیز با معترضان در کنار اصرار و ابرام مهتران و کهتران جریان سبز نسبت به ادامه اعتراضات خیابانی، سال 88 را به سالی پرهزینه برای ملت ایران بدل کرد.

 در این میان هر یک از طرفین دعوا نیز دیگری را مسئول هزینه های تحمیل شده به مردم می دانست؛ چه کسی که دستور برخورد با معترضان را صادر می کرد و چه کسی که معترضان را به ادامه اعتراضاتشان فرامی خواند و تشویق می کرد.

 هر چند که میان آمار رسمی و غیررسمی تلفات و خسارات اعتراضات خیابانی تفاوت از زمین تا آسمان بود ولی هر چه بود همه اذعان داشتند که در سال 88 نه انتخابات آبی به آسیاب وحدت در نظام جمهوری اسلامی ریخت و نه اختلافات سیاسی به شیوه ای مدنی و قانونی حل و فصل شد.

بسیاری از ناظران سیاسی، سال 88 را سال خاتمه حیات اصلاح طلبان  در نظام دانستند و پاره ای از ناظران سیاسی نیز، همچون حسین بشیریه،در تحلیل خود بر حوادث پس از انتخابات، مدعی شدند جریان اصلی قدرت در نظام جمهوری اسلامی دچار ناتوانی در بسیج نیروهای اجتماعی هوادار خود است اما دیری نپایید که جریان مذکور مجدداً نیروهای اجتماعی  اش را بسیج کرد و ورق سیاست را در ایران پس از انتخابات برگرداند.

 گذشته از دعوای قدیمی سنت و تجدد که در قالب های گوناگون رخ می نماید ، سال 88 ، سال میدانداری افراطیون بود و سال هزینه دادن میانه رو ها و عقلگرایان.

در این سال ، تندورهای هر دو طیف ، تا آنجا که توانستند تاختند و تازاندند و به نصایح و میانجی گری ها وقعی ننهادند و مدام بر حجم هزینه ها افزودند و پل های پشت سر را فروشکستند.
آنها ، نه تنها خود در مسیر "میانه" پای نگذاشتند ، بلکه میانه روان عقل اندیش را نیز به انواع تهمت ها و افتراها آزردند تا سرانجام بسیاری از آنان ترجیح دادند سکوت پیشه کنند و در دعوایی که هیچ کدام از طرف هایش سر سوزنی کوتاه آمدن نمی دانند اساساً وارد نشوند.

در هر صورت سال 88 با تمام مسائل و مشکلات حل نشده اش گذشت و اینک باید به سال آینده چشم دوخت تا مگر گشایش و آرامشی در فضای سیاسی کشور پدید آید.

اگر سال 88 سال تقابل و منازعه هزینه ساز بود، بازیگران و جریانهای سیاسی ایران می توانند سال 89 را به سال تدبیر و عقلانیت هزینه سوز بدل کنند.سال 89 ، سال بهتری می تواند باشد برای ملت ایران ، اگر افراطیون از میدانداری خلع شوند و اگر عقلای قوم ، بتوانند صدایشان را به گوش وجدان تنش سازان برسانند که "در مسابقه جهانی پیشرفت و توسعه داریم عقب می مانیم."

در این میان باید این نکته تلخ را بپذیریم که  وحدت ملی به معنای عمیق خود در ایران امروز، رویایی است که به آسانی محقق نخواهد شد. چه اینک علاوه بر نیروهای اجتماعی تجددگرا و سنت گرا ، شخصیتها و رجلی که سالها استوانه های نظام جمهوری بودند نیز با یکدیگر مشکلات بنیادین و – ظاهراً – لاینحل دارند. بنابراین اگر نخواهیم سخنان رسمی بگوییم، باید بگوییم ایران امروز هنوز راه زیادی تا رسیدن به منزلگاه وحدت ملی در پیش دارد.

 به هر حال توجه به این مشکلات بنیادین در فضای سیاسی کشور ، می تواند کنش بازیگران سیاسی جامعه ایران را بر مبنای تدبیر و عقلانیت استوار سازد. چه دردهای انتخابات 88 در این جامعه هنوز فروکش نکرده اند و زخمهای پنهان و آتشهای زیر خاکستر، هر آن ممکن است سر باز کنند و شعله ور شوند. بنابراین شایسته است که چهره ها و جریانهای تاثیرگذار در فضای سیاسی ایران، در سال 89 به گونه ای عمل کنند امیدهای از دست رفته باز آیند و کشتی جمهوری اسلامی ، همانند گذشته ها ، برای همه طیف های سیاسی مقید به قانون اساسی جا داشته باشد و البته مسافران این کشتی نیز میخ بر کف آن نکوبند!

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.